To dzięki ludziom pomysłowym i ciekawym świata, zawsze myślącym o tym, jak coś ulepszyć, tworzą innowacje, które ułatwiają życie milionom ludzi na całym świecie. Jeden z takich wynalazców, Klaus Krinner (ur. 1938), były rolnik i plantator truskawek z regionu Dolnej Bawarii, wywarł znaczący wpływ na dziedzinę lekkich fundamentów budowlanych. Stworzył on gigantyczne pale śrubowe przypominające drewniane śruby, które wkręca się w ziemię, tworząc solidną podstawę dla tarasów i innych lekkich konstrukcji, takich jak wiaty, garaże, ogrodzenia, altanki, maszty flagowe, place zabaw, woliery, ganki itp.

Nie jest to pierwsza innowacja, wprowadzona przez tworzącego nowości, inteligentnego Bawarczyka, która zdobyła popularność na świecie. W 1989 r. Klaus Krinner wynalazł bardzo poręczny stojak na choinkę, dla którego uruchomiono fabrykę do masowej produkcji. A produkt ten podbił światowy rynek i został sprzedany ponad 20 milionów razy. Sukces nie powstrzymał niestrudzonego wynalazcy, lecz zachęcił go do eksperymentowania, rozwiązywania problemów i dalszego udoskonalania rzeczy. W 1994 r., aby ułatwić sobie i żonie życie, wpadł na nowatorski pomysł fundamentu śrubowego. Kiedy pojawiła się potrzeba zainstalowania suszarki bębnowej w ogrodzie, sprytny Klaus nie pomyślał nawet o tym, że trzeba będzie zainstalować betonowy fundament na środku trawnika i zepsuć zadbany krajobraz. Aby rozwiązać ten problem, człowiek o niezwykłych pomysłach wymyślił przyjazny dla środowiska sposób instalowania fundamentów – pale śrubowe.

Sposób montażu fundamentu tarasowego

W Polsce metoda ta jest stosowana od wielu lat przez właścicieli różnych nieruchomości i większość z nich zapewne zgodzi się, że jest to niezwykle wygodna i szybka metoda instalowania fundamentów. Taki fundament jest jednak zwykle stosowany tylko w przypadku lekkich konstrukcji, a nie do dużych obiektów. Przedstawiciele „BezBetonu.pl“, sklepu internetowego sprzedającego pale śrubowe w Polsce, twierdzą, że sprzedawane przez nich pale śrubowe są najczęściej używane przez nabywców do wykonywania fundamentów pod tarasy, altany, ogrodzenia, szklarnie i inne lekkie konstrukcje. Często pomagają oni swoim klientom w montażu fundamentów. Chociaż pale śrubowe można wbijać w grunt nawet ręcznie, instalacja większej liczby pali wymaga specjalnego sprzętu do wbijania, który można kupić lub wypożyczyć w sklepie „Bezbetonu.pl“.

Rozwiązanie to szybko zyskało popularność przy budowie nowoczesnych i estetycznych tarasów przed domami prywatnymi. Ta metoda umożliwia budowę tarasu bez naruszania krajobrazu dziedzińca. Montaż pali trwa tylko jeden lub dwa dni, co pozwala zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Proces ten jest ułatwia fakt, iż do instalacji takiego fundamentu nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Mogą to zrobić sami właściciele nieruchomości, dysponując odpowiednimi materiałami, narzędziami i, być może, po obejrzeniu jednego-dwóch filmów edukacyjnych. Ponadto, fundamentu tarasowego można łatwo wykręcić i ponownie wkręcić, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą unowocześnić wygląd zewnętrzny swojego domu.

Doświadczeni instalatorzy pali śrubowych wymieniają oczywiste zalety tego produktu.

Pierwsza zaleta – funkcjonalność i szeroki zakres zastosowań

Wykonane ze stali S235 i pokryte cynkowaniem ogniowym pale śrubowe są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także trwałe i długowieczne. Ich długość waha się od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, w zależności od projektu budynku, w którym mają być zastosowane. Pale można wkręcić w niemal każdy grunt i stosować nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak zbocza, wydmy nadmorskie czy zbiorniki wodne. Dzięki swojej funkcjonalności i nowoczesnej technologii fundament spiralny jest w stanie wytrzymać duże obciążenia i zapewnić stabilność budynku.

Druga zaleta – szybki i wygodny montaż

Jak wspomniano powyżej, montaż pali śrubowych jest stosunkowo prostą i szybką czynnością. Do ich instalacji nie używa się betonu, nie ma potrzeby kopania, a po zakończeniu prac nie jest wymagane uprzątnięcie naruszonego środowiska. Większość pali można wkręcać ręcznie lub przy pomocy urządzeń obrotowych, co zajmuje od kilku godzin do kilku dni. Ważną zaletą jest to, że po przykręceniu pali można bezzwłocznie przystąpić do wznoszenia ramy tarasu lub innej konstrukcji. Pale śrubowe występują w różnych typach: niektóre mają wypukłości w kształcie litery U, inne mają płyty sześciokątne. Wybór zależy od rodzaju mocowania. Co zadziwiające, fundamentu tarasowego można zdemontować i wykorzystać ponownie w równie wygodny sposób.

Trzecia zaleta – sezonowość nie ma wpływu

W naszym kraju, gdzie sezonowość ma znaczący wpływ na prace budowlane, pale śrubowe mają tę kluczową zaletę, że można je instalować o każdej porze roku. Jeśli chcesz zbudować lekką konstrukcję, taką jak sauna, garaż, taras lub ogrodzenie – w zimie, nie musisz czekać na wiosnę. Pale zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dolna część słupów, która przenosi największe obciążenia, nie była narażona na mróz lub zamarzanie. Są one lepsze od fundamentów betonowych, ponieważ nie spowalniają procesu budowy w przypadku zmiany pory roku lub niesprzyjającej pogody.