Najczęściej zadawane pytania
Pale śrubowe mogą być montowane za pomocą szpilki gwintowanej lub śrub.
Jeśli pozwalają na to okoliczności, można lekko przeciągnąć pal na bok lub rozbić/popchnąć go za pomocą wiertła perforatora.
Najszybszym sposobem instalacji fundamentów śrubowych jest użycie specjalnego sprzętu do wkręcania pali. Przed wkręceniem pala w ziemię bardzo pomocne jest nawiercenie otworów w gruncie cienkim wiertłem lub wiertłem 25 mm z perforatora. W ten sposób uzyskuje się prawidłową orientację, ułatwiającą oparcie pala i jego gwintu na bokach, gdy dół nie upiera się w dno gruntu.
Pale śrubowe niezawodnie wytrzymują obciążenia pionowe 400-800 kg.
Pale śrubowe mają zwykle żywotność 25-30 lat, ale w sprzyjających warunkach środowiskowych mogą wytrzymać do 50 lat.
Pale śrubowe nie zapadają się dzięki uzwojeniom, a obciążenie pionowe jest rozłożone na trzy warstwy – dolną i górną ramę oraz deski na górze.
Oczywiście zawsze należy brać pod uwagę pale śrubowe – im słabszy grunt, tym większe prawdopodobieństwo zapadnięcia się fundamentu. Krótsze pale wystarczą, jeśli taras nie jest podwyższony, ale jeśli grunt jest luźniejszy (np. mulisty, piaszczysty lub żwirowy), należy wybrać pale dłuższe, od 1085 mm.
Jesteśmy fachowcami w dziedzinie tarasów i braliśmy udział w wielu projektach. Do tej pory nie mieliśmy do czynienia z fundamentami, czy to betonowymi, czy śrubowymi, które wypchnęłyby się z powodu mrozu, jeśli zostały one prawidłowo zainstalowane – tzn. z uwzględnieniem właściwości gruntu, wysokości nad ziemią (aż do konstrukcji) oraz obciążeń. Dlatego najlepiej kierować się praktyką, opierając się na własnym doświadczeniu i najnowszych statystykach synoptycznych. W przypadku konstrukcji lekkich głębokość posadowienia fundamentu powinna wynosić od 800 do 1200 mm.
Tak! Jedną z głównych zalet montażu fundamentu śrubowego lub podstawy tarasu na fundamencie spiralnym jest to, że można przystąpić do prac budowlanych jeszcze tego samego dnia, bez oczekiwania, inaczej niż w przypadku fundamentów betonowych, zwłaszcza w zimnych porach roku, kiedy czas wiązania jest szczególnie wydłużony i trzeba przedłużyć planowanie projektu.
Czas montażu fundamentu śrubowego jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnego fundamentu betonowego. Na przykład w przypadku tarasu zewnętrznego wystarczy kilka godzin, aby wbić pale spiralne, a następnie można przystąpić do montażu ramy. Ponadto, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych wykopów, wzmacniania gruntu ani usztywniania betonu. Pozwala to zaoszczędzić czas i jednocześnie pieniądze. Dlatego też fundamenty śrubowe są często tańszym i bardziej optymalnym rozwiązaniem.
Wskazówki wideo o tym, jak wybrać pale śrubowe:
Wskazówki dotyczące rodzajów pali śrubowych są TUTAJ
Pale śrubowe są odpowiednie do wielu obiektów o lekkiej konstrukcji:
Płotu
Do wolier
Ogrodzenie
Do listew
Wiat samochodowych
Garaży
Magazynków
Tarasów
Przyczep kempingowych
Placów zabaw
Szklarni
Grządek podniesionych
itd.