Rodzaj palu śrubowego jest jednym z parametrów, o które najczęściej pytani nas i fachowcy zajmujący się fundamentami śrubowymi. Osoby planujące budowę tarasu lub innej konstrukcji na fundamencie wkręcanym zadają nam pytanie: „jaki rodzaj pali śrubowych wybrać”?

Rodzaj palu śrubowego

Pal śrubowy U typu

Najczęściej stosowanym rodzajem jest pal śrubowy. Sam kształt litery U na szczycie tyczki pozwala na zrozumienie sposobu jej użycia. Po włożeniu konstrukcji w szczelinę profilu bardzo łatwo jest wykonać solidny węzeł.

Jeśli nie udało się palu w kształcie litery U skręcić w jedną linię prostą, a konstrukcja jest cieńsza. Kierunek można zmienić w trakcie montowania, przykręcając konstrukcję do jednego lub drugiego „ucha” palu za pomocą dwóch śrub z drewna.

Pal w kształcie litery U można łatwo przymocować do ramy na dwa sposoby:

Mocowanie do jednej płytki profilowej U za pomocą 2 śrub. Ta metoda jest bardziej odpowiednia dla twardszego drewna oraz w przypadku stosowania taśm zabezpieczających drewno. W przypadku stosowania tej metody do mocowania ramy wykonanej z bardziej miękkiego i podatnego na gnicie drewna istnieje ryzyko, że wzmocnienie z czasem nie wytrzyma obciążenia.

Klasyczny sposób polega na przeprowadzeniu szpilki gwintowanej przez obydwie płyty profilowe. Taki montaż trwa dłużej, ale jest bardziej niezawodny i trwały.

Wadą pala typu U jest ograniczona szerokość montowanej konstrukcji. Oczywiście, można temu zaradzić, odcinając jedną płytkę profilową. Ważne jest również dokładne wyregulowanie wysokości tego typu pala śrubowego, ponieważ później nie będzie można jej zmienić.

Pal śrubowy F typu

Rodzaj pala śrubowego z okrągłym, płaskim wierzchołkiem. W górnej części pala znajduje się otwór 12 mm do wkręcenia szpilki gwintowanej.

Pale typu F nie muszą być idealnie skręcone. Przed wzniesieniem konstrukcji należy wyrównać wysokość za pomocą szpilki gwintowanej, podkładki i nakrętki.

Wadą pala typu F jest to, że trzeba go skręcić w precyzyjną, ciągłą linię. Może to być trudniejsze dla osób mniej doświadczonych w budownictwie, ale właśnie dlatego pale typu F są wybierane przez profesjonalistów budowlanych zorientowanych na precyzję.

Pal śrubowy M typu

Typ pala M można rozpoznać po sześciokątnej płytce na szczycie pala. W porównaniu z palami typu U i F, ten jest znacznie większy, grubszy od samego dołu. Dlatego też fundamenty śrubowe typu M są stosowane tam, gdzie występują większe obciążenia i konstrukcje: w jacuzzi, łaźniach, małych domkach i innych konstrukcjach.

Pale śrubowe typu M mają otwór o średnicy 12 mm do wkręcania długiego gwintu. Podobnie jak w przypadku pali typu F, wysokość można regulować za pomocą podkładki i nakrętki po wkręceniu w ziemię przed montażem konstrukcji. Konstrukcja może być również montowana pod kątem do pala śrubowego typu M za pomocą otworów bocznych w płytce sześciokątnej.

Fundament śrubowy typu M Pro ma grubszą ścianę, dzięki czemu jest znacznie trwalszy.

Minus – pali tych nie da się wkręcić bez specjalnego sprzętu instalacyjnego.